Dům U Straků – Račte vstoupit!

Sraz: sobota 3. 10. 2020, 14.00 hodin, Dům U Straků, Horní Brašov 262

Stejně jako v předchozích třech letech se město Týn nad Vltavou i tentokrát zapojí do celorepublikového festivalu Den architektury. Od 1. do 7. října zamíří desátý ročník festivalu Den architektury do stovky měst a obcí napříč Čechami, Moravou a Slovenskem. Jeho bohatý program, čítající několik stovek akcí, nabídne zdarma procházky, cyklovyjížďky, přednášky nebo workshopy.

Město Týn nad Vltavou se dnes může pochlubit jen hrstkou historicky a architektonicky cenných staveb. Bezesporu mezi ně ale patří funkcionalistické vily a komerční prostory – především pak dnes chátrající obchodní dům U Straků. Jeho koncept byl od svého počátku nadčasový (architekt Heřman Abeles, 1934) – počínaje železobetonovou konstrukcí, otevřeným parterem, terasou s výhledem na město, až po výtah se vstupem přímo do bytů. Spolu s historikem architektury Janem Ivanegou si připomeneme lesk prvorepublikového městečka.

Sraz: sobota 3. 10. 2020, 14.00 hodin, Dům U Straků, Horní Brašov 262

Akci organizuje Spolek KRUH ve spolupráci s iniciativou Týn nad Vltavou – město pro život (Václav Čihák, Jan Ivanega, Markéta Pražanová) za podpory Spolku pro rozvoj regionu. Více informací https://www.denarchitektury.cz/

Dům u Straků