INFRASTRUKTURA, ŽIVOTNÍ PROSTŘEDÍ

65 milionů na akutní sanace černých skládek. Ministr Brabec vyhlašuje další výzvu pro kraje a obce

MŽP včera schválilo 4 žádosti na sanaci černých skládek z první výzvy se 100milionovou alokací z prostředků Státního fondu životního prostředí ČR na odstranění černých skládek či akutních ekologických havárií nelegálních skladů odpadů, které ohrožují zdraví obyvatel a životní prostředí. Dnes startuje nová výzva, pro kraje a obce je v ní připraveno 65 milionů Kč.

V první výzvě SFŽP ČR přijal 8 projektových námětů, z nichž na základě posudků České inspekce životního prostředí a Ministerstva životního prostředí postoupily do dalšího kola 4 projekty téměř za 48 milionů korun, ty včera schválil ministr životního prostředí Richard Brabec [1].

„Plním tím slib, který jsem dal v únoru při prohlídce polorozpadlého areálu bývalé Schindlerovy továrny v Brněnci. S těmito nebezpečnými areály, tedy přesněji řečeno časovanými bombami, které se nacházejí po celé republice, je třeba něco udělat. Nezbavujeme tím finanční zodpovědnosti vlastníky těchto areálů – obce a kraje budou totiž i nadále finance od nich vymáhat. Jako zodpovědný stát ale chceme chránit zdraví obyvatel a životní prostředí před akutním nebezpečím,“ říká ministr Richard Brabec. „V březnu jsme připravili dotační program, v dubnu vyhlásili výzvu a nyní jsme schválili první žádosti,“ rekapituluje naplněný ambiciózní harmonogram ministr a dodává: „Věřím, že budou i impulsem pro další kraje a obce, které se potýkají s obdobnými problémy a chtějí tyto akutní havárie konečně začít řešit.“

Peníze budou směřovat k úspěšným žadatelům z Pardubického, Libereckého a Ústeckého kraje. Právě areál VITKA v Brněnci se stal pilotním projektem sanačních zásahů, které jsou z 80 % hrazeny z dotací Národního programu Životní prostředí. Finanční příspěvek se pohybuje v rozmezí 67–80 % z celkových způsobilých nákladů. Celkem tak Fond vyplatí přes 34 milionů korun.

„Jakmile příjemce doloží uzavřené realizační smlouvy na likvidaci skládek, jsme připraveni s ním uzavřít smlouvu a poskytnout dotaci,“ komentuje další postup ředitel Státního fondu životního prostředí ČR Petr Valdman. „Přístup žadatelů z prvního kola byl opravdu příkladný, spolu s podporou ČIŽP jsme za velmi krátkou dobu vše zvládli a sanace může začít,“ dodává Valdman.

V nové výzvě je 65 milionů a více času na přípravu

Ministerstvo životního prostředí pro další zájemce o dotace vyhlašuje druhou výzvu a z finančních prostředků SFŽP ČR je nyní pro kraje a obce s rozšířenou působností připraveno 65 milionů korun na odstranění nelegálních skladů odpadů a také na akutní sanační zásahy, které odvrátí nebo minimalizují riziko vzniku ekologické havárie.

Cílem dnes vyhlášené výzvy je odstranění a rekultivace černých skládek a zajištění řešení ekologických zátěží, u kterých hrozí bezprostřední ohrožení životního prostředí a lidského zdraví. Podporu získají nejen projekty na akutní sanační zásahy, kde není původce známý či neexistuje, ale i projekty, kdy odpovědný subjekt nápravu havarijního stavu neřeší nebo ji není schopen řešit. V takových případech budou náklady na nezbytná opatření následně vymáhány po majiteli nebo původci havárie.

Aktuální výzva je dvoukolová. První kolo odstarotovalo 31. 7. 2015 a na jeho konci budou vybrány projektové náměty s vysokým stupněm akutního rizika ohrožení. V druhém pak Fond vyzve uchazeče, aby podali žádost o podporu.

Zájemci o dotaci mohou podávat své projekty k posouzení na SFŽP ČR prostřednictvím kraje do 30. září do 14 hodin. Všechny dokumenty potřebné k podání projektového námětu, včetně textu výzvy najdete na této adrese